All Posts

17 idéer til, hvad du kan poste på kirkens Facebook-side denne uge

Ideer til opslag for kirken på Facebook og sociale medier

Vi har tidligere fortalt om den udfordring for kirken på de sociale medier: man skal blive ved med at finde på nye og relevante opslag. Derfor vil vi gerne dele vores egne erfaringer fra de sociale medier med dig, og give dig 17 idéer til dine opslag denne uge. Læs med her.

1. Billeder

Data viser at opslag på Facebook med billeder får over dobbelt så mange reaktioner, som opslag uden billeder. Det viser også, at organisk trafik (de der får vist dine opslag, uden at I betaler for det) oftest kommer fra opslag med video eller billeder.

Billeder fanger blikket og er med til at man nemmere husker opslaget. Derfor er det også nemmere at huske tekststykker, som er i sammenhæng med et relevant billede. For mange er det dog en udfordring at få fat i billeder, som kan deles på eksempelvis Facebook. Her er nogle forslag til, hvordan du kan få fat i billeder:

 • Spørg dåbsforældre om de vil dele et billede fra dåben med jer
 • Tag et billede til generalprøven til en koncert som smagsprøve til jeres følgere
 • Bed alle dem der kommer i kirkerummet om at hjælpe til og tage billeder, når de deltager eller forbereder et arrangement
 • Del et billede fra kirkerummet en time før gudstjenesten, så folk kan nå at komme

2. Udtalelser

En anden type opslag, som ofte får god respons er citater eller udtalelser. Grunden er, at vi lettere kan relatere til deciderede udtalelser fra personer. Allerbedst er det, hvis vi kan relatere til præcis det, en anden personer udtaler. Eksempler på udtalelser kunne være:

 • Et uddrag fra søndagens prædiken
 • En udtalelse fra en deltager til aftenens arrangement
 • Citat fra en sanger eller musik, der skal optræde i kirken
 • Gode citater fra nyheder eller historier relevante for jeres kirke (med link til artiklen)

Husk at oplyse, hvem der har udtalt sig. Det giver troværdighed.

3. Spørgsmål

Et godt opslag på de sociale medier kan også være et spørgsmål. Spørgsmål opfordrer til engagement, og besøgende bliver helt naturligt inviteret til at deltage i en dialog med kirken. Samtidig giver spørgsmål både plads til de interesserede og tillader dem at dele deres holdninger og tanker. Fra kirkens side viser det, at I er interesserede i at høre menighedens mening, samt er det er vigtigt for jer. Det er med til at opbygge stærke relationer mellem kirke og menighed. Nogle indbydende spørgsmål kunne være:

 • Hvad tog du med fra dagens højmesse?
 • Hvem beder du for i dag?
 • Hvad bruger du kirken til? Og hvorfor?
 • Hvad savner du i vores kirke?

Husk, at spørgsmål der skal opfordre til engagement ikke er retoriske, men direkte.

4. Video

Ligesom billeder er video en god måde at fange opmærksomhed på. Undersøgelser viser, at 78% af os ser videoer på nettet hver uge, mens hele 55% faktisk ser videoer hver dag. Kan du selv huske sidst du så en kort video på Facebook? Eller YouTube? Video og billeder er rygraden på mange af de nyere sociale platforme, for eksempel YouTube, Snapchat og Instagram. Og udviklingen af muligheder indenfor video fortsætter, senest med sjove filtre og muligheden for at sende live videoer. Men hvorfor? Fordi det er nemt! Eksempler på videoer er, som med billeder:

 • Smagsprøver fra en koncert, babysalmesang, børnegudstjeneste eller lignende
 • Live video fra en “stor” begivenhed, højmesse…
 • Noget som konfirmanderne har produceret
 • En historiefortælling, for eksempel med nogen der fortæller, hvorfor de har valgt at få deres barn døbt i jeres kirke

Det kan være en god idé at lægge undertekster på sine videoer. Mange videoer på Facebook bliver set fra en mobiltelefon, mens lyden er slået fra. Med undertekster kan man alligevel få sine budskaber igennem. Det kan også være en fordel af uploade videoer direkte til Facebook i stedet for eksempelvis at indsætte et link til YouTube. Grunden er, at Facebook giver bedre synlighed til videoer uploadet direkte hos dem.

5. Link

For at nå dine mål om eksempelvis tre opslag på jeres Facebook-side hver uge, kan du med fordel bruge andres indhold, så længe det er relevant for jeres side. Det kan være, at du læser en spændende artikel, finder noget aktuelt i nyhederne eller ser en interessant video. Hvis det er relevant for andre i kirkens fællesskaber, kan du med fordel dele det.

Start med disse fem emner og lav så en brainstorm. Husk, at du er ekspert i din kirke. Hvad der virker helt åbenlyst for dig, er det altså måske ikke for andre. Derfor er det okay at dele og give læseren indblik i kirkens liv. Jo mere engagerende indhold du kan dele, jo bedre engagerer du jeres følgere.

Har du selv gode idéer eller råd til andre?

Har du gode erfaringer med, hvilke typer opslag der virker for jeres kirke? Så tøv ikke med at dele dine råd nedenfor.

Topics: Medlemspleje, Kirkens kommunikation

Tip: Få flere besøgende på kirkens hjemmeside

Vi kender alle sammen til tvivlen om, om det store arbejde der bliver lagt i kirkens hjemmeside overhovedet bliver bemærket. Besøger interesserede ove...

Read more

5 tips til mere succes med din kirkes nyhedsbrev

Hvordan får man succes med sit nyhedsbrev? I dette blogindlæg stiller vi skarpt på 5 ting du kan gøre, for at nå bredere ud til kirkens brugere på en ...

Read more

ChurchDesk Guide: En praktisk guide til GDPR i kirken

ChurchDesk hjælper med at gøre jer klar til GDPR den 25. maj 2018. Denne praktiske guide giver en introduktion til GDPR målrettet kirker og sogne, sam...

Read more